Baş ve Yüz Masajı

Baş ve yüz, bütün enerjimizi etkileyen, vücudumuzdaki en önemli bölgelerdedir. Hem yüzümüz ve 4 önemli duyu organımızın bulunduğu, hem de boyun ile omurga sistemimizin başladığı baş bölgemiz özel bir masaja ve rahatlamaya ihtiyaç duyabilir. Baş ve yüz masajı, bu bölgeleri rahatlatan ve genel vücut enerjisini düzelten bir masaj tekniğidir.

Yüzümüz, sağlığı ve gençliği gösteren bir ayna gibidir. Çevresel faktörler, stres, yaş alma, yorgunluk, yetersiz uyku, kötü beslenme ve sigara kullanımı gibi sebepler, zamanla yüzümüzde yorgun ve solgun bir görüntü oluşturabilir. Vücuttaki en önemli akupunktur noktalarından bazıları baş ve yüz bölgesinde bulunmaktadır. Baş ve yüz masajı, bu bölgelerdeki ağrı kesme noktalarına odaklanır. Kaşların ortası, gözlerin yan tarafları gibi pek çok ağrı kesici noktaya erişilmesi, vücutta farklı bölgelerde de kan akışı ve uyarılma sağlar. Ayrıca yüz bölgesinde sağladığı kan akışı, kırışıklıkların, göz altı torbalarının ve göz altındaki yorgun görünümün azalmasını sağlar. Bu gençleştirici etki, cildin gerginliğini ve parlaklığını artırır.

Boyun ve omuzlardaki kas sıkışması, ağrılara, kollarda uyuşukluğa ve yorgunluk hissine sebep olabilir. Masajın kafa ve boyun bölgesine uygulanan bölümü, stres, bilgisayar başında uzun süre çalışma ve yanlış oturma gibi faktörlerin sebep olduğu kas sıkışmaları, tutulmaları ve ağrıları rahatlatır. Boynun ve omuzların rahatlaması,  postürün düzelmesine ve daha dik durmaya yardımcı olur.

Spor Masajı

Spor masajı diğer masaj türlerinden ayrı olarak değerlendirilmeli ve teknikleri klasik masaj teknikleri ile aynı şekilde ele alınmamalıdır. Spor masajında amaç sporcunun daha aktif ve etkili bir müsabaka geçirebilmesi fiziki kapasitesini zorlanmadan daha efektif bir şekilde kullanabilmesidir.

Spor Masajı Teknikleri

Etkinlik öncesinde, sonrasında hatta etkinlik esnasında farklı şekilde uygulanan spor masajının teknikleri yapılan spor türü ve en çok kullanılan vücut bölgesine göre farklılıklar gösterir. Etkinlik öncesinde kramp oluşmasını, kas gerginliğini azaltmak ve sporcuyu rahatlatmak için farklı uygulamalar yapılırken spor esnasında kişinin kapasitesini zorlanmadan kullanabilmesi, kas yorgunluğu oluşan bölgeleri rahatlatmak ve sporcunun kaldığı yerden yorgunluk belirtisi göstermeden devam edebilmesi adına uygulanan birden çok tekniğin bütüncül olarak uygulanmasıdır. Spor sonrasında ise zorlanmış veya aşırı kasılmış bölgelerdeki problemlerin önüne geçerek vücudun o bölgelerine uygulanan spor masajı kişinin ağrı, sakatlık gibi farklı şikayetlerle karşılaşmasını önlemek adına uygulanır.

Spor masajı bir sporcu için olmazsa olmazlardan sayılabilir. Her ne kadar ısınma, esneme hareketleri yapılsa da vücudun bazı bölgeleri için yeterli olmayacak ve kişi yeteri kadar müsabaka için hazır olmayacaktır. Zorlu bir mücadeleye girecek vücuttan beklenen performansın düşmemesi için özelleşmiş teknikler ile uygulanacak spor masajı sporcunun başarsına katkı sağlayacağı gibi oluşabilecek sakatlık, burkulma, yanlış hareket kaynaklı fiziksel acıların önüne geçecektir.

Sporcuya uygulanan masaj sayesinde sporcu vücudundaki kan akışının arttığını, kaslarının daha esnek olduğunu, hareketliliğin arttığını hissedecek ve ısınma öncesi ve sonrasında daha kolay bir şekilde müsabakaya hazırlanabilecektir. Spor masajının en etkili olduğu anlardan birisi de spor esnasında uygulanan masajdır. Kişi bünyesini fazla zorlamış olsun olmasın performans göstermesi gerektiği anda kapasitesini artırabilecek tekniklerin masajla uygulanması sporcunun başarısına katkı sağlayacak, yaralanma veya yorulma gibi belirtileri ortadan kaldırmada yardımcı olacaktır.

 • Kişinin esnekliğini artırır, hareketleri daha kolay yapabilir hale gelir.
 • Sporcunun performansını artırır, esneklik ve metabolizma hızının artması ile kişi daha az yorgun hissedecek, tüm hücrelere ulaşan oksijen miktarı arttığı için daha uzun süre yorulmadan hareket edebilecektir.
 • Sporcunun esnekliğinin artması, aynı zamanda artan kan akışı ile daha kolay ısınabilmesi oluşabilecek sakatlıkları da önlemede yardımcı olacaktır.
 • Kas çalıştıkça yorulmaya başlar, yeterli oksijenle beslenemez ve dinlenme aralarına ihtiyaç duyar ki tekrar elde etmesi gereken enerjiyi depolayabilsin. Masaj burada devreye girdiğinde bu enerji üretimi ile depolanma süreci azalır ve daha efektif bir şekilde kişi yorgunluğundan uzaklaşarak müsabakaya hazır olur.
 • Spor esnasında vücut ısısı artan ve terleyen sporcu bedeni stabil bir halde değildir. Daha güçlü ve esnek olabilmesi için bu ısının dengeye ulaşması gerekir. Su kaybeder ve dengesi sarsılır. Dolayısıyla spor masajı burada bu dengeyi tekrar elde edebilmesi adına önemlidir.
 • Spor sonrasında yorgun bir vücudun hemen dinlenmeye geçmesi uygun değildir. Kişinin yüksek tempodan birden düşmesi ve belki de zorladığı kaslarının zedelenme ihtimali spor bitiminde de hala risk teşkil eder. Dolayısıyla spor masajı spor sonrasında sporcunun vücuduna dinlenme evresine hazırlar. Kasların gevşetilmesi, gösterilen o yüksek performansın yavaş yavaş dinlenme evresine geçmesi için destek olur.

Dolayısıyla spor masajı klasik masajdan oldukça farklıdır ve uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Bir tedavi biçimi olduğu gibi performansı artırmaya yönelik teknik bilgi gerektiren bir masaj çeşididir. Profesyonel bir sporcu için vazgeçilmezdir. Amatör dahi olsanız spor masajı ile bedeninizin kapasitesini ne kadar zorlanmadan ortaya koyabildiğinizi gördüğünüzde şaşıracak belki hiç olmadığı kadar iyi bir performans gösterebileceksiniz.

Refleksoloji Masajı

Refleksoloji, özellikle ayaklar, eller ve kulaklardaki refleks noktalarına basınç uygulanarak tıkanan enerji yollarının açılması ile noktaların bağlantılı olduğu organlardaki problemlerin giderilmesini hedefleyen bir tedavi biçimidir. 5000 yıl öncesine kadar giden tarihi ile refleksoloji ilk olarak kendisini Çin’de gösteriyor. Refleksoloji masajı uzakdoğu kültüründe filizlenmiş bir tedavi şekli olarak karşımıza çıkıyor.

Refleksolojide sol ayak vücudun sol bölgesini sağ ayak ise vücudun sağ bölgesini temsil eder ve tedavi uygulanacağı zaman bu göz önünde bulundurulur.

Ayak refleksolojisi ayağımızdaki belirli noktalara yoğunlaşarak şikayetlerimizin azalması ve tedavi sürecimize destek olması açısından önemli bir tedavi biçimidir. Ayak masaj teknikleri dendiğinde akla ilk gelen ve en eski tedavi yöntemi olması yıllar içerisinde gelişmiş ve tedavinin etkinliğini artırmıştır. Enerjinin akışı ayak, el ve kulaklardaki doğru noktaların saptanması ve bu akışın ilgili organlara iletilmesi ile sağlanır.

Refleksoloji Nasıl Yapılır?

Refleksoloji masajının uygulandığı alan diğer masaj uygulamaları ile benzerlik gösterir. Burada önemli olan el ve ayaklar olduğu için kişinin rahat bir yerde, gevşeyebileceği ve tedavinin etkilerini rahatlıkla hissedebileceği uygun bir alanda oturması veya yatmasıdır.

Panik atak, depresyon, kronik baş ağrısı gibi çeşitli şikayetlerle gelen kişi problemlerini refleksoloji uzmanına iletmeli ve bu doğrultuda uygun refleks noktaları belirlenerek tedavi yürütülmelidir.

Doğru refleks noktalarının belirlenmesi herşeyden önemlidir. Ayak boyutunu baz aldığımızda çok fazla refleks noktası olduğunu biliyoruz ve doğru refleks noktasının seçilmesi refleksoloji masajında en önemli başlangıç kriteridir.

Ayak ve ellerde refleks noktaları belirlendikten sonra refleksoloji uzmanı belirli şiddetlerde baskı uygulamaya başlar. Bütüncül bir tedavi için farklı noktalar da uyarılabilir. Sinir sistemi bu süreçte uyarılarak bu baskının organlara iletilmesi, refleksoloji tekniklerinin temelini oluşturur.

SICAK TAŞ MASAJI

Sıcak taş masajı (hot stone masajı) volkanik bazalt taşlar kullanılarak uygulanan ve taşların termal ısısından faydalanılarak yapılan bir masaj yöntemidir. Taşlar masaj için özel seçilmiş ve ısıyı uzun süre bünyesinde tutabilen volkanik taşlardır. Dolayısıyla masaj süresince taşlar ısısını koruyarak vücuttaki çakra bölgelerinde ısıyı muhafaza ederler. Taşların yerleşimi ve konulduğu yerler özenle seçilerek en etkili olabilecek şekilde konumlandırılması bu masajda önemlidir.

Sıcak Taş Masajı (Hot Stone) Nasıl Uygulanır?

Özel olarak seçilmiş bazalt taşlar ile uygulanan masajda öncelikle taşlar makul bir sıcaklığa ısıtılarak vücudun tolere edebileceği bir dereceye getirilir. Daha sonrasında ise bu taşlar vücudun belirli çakra bölgelerine yerleştirilir ve masaj öncesinde bu bölgeler termoterapi ile ısınmış olur ve masaja daha uygun bir yüzey oluşmasını sağlarlar. Daha henüz bir masaj hareketi uygulanmadan ısınan bölgeye masaj yapmaya başlanınca o bölgedeki hareketlilik, kan akışı ve kas gevşemesi çok daha hızlı ve efektif olabilmektedir.

Taşlar yerleştirildikten sonra ısınan bölgeler aynı zamanda aromaterapik yağlar eşliğinde masaj uygulaması ile masaja daha fazla cevap vermektedir. Bu uygulama ile yoğurma, sıkma, titretme, çeşitli şiddetteki baskılar uygulanan bölge ısı ile birlikte gevşer ve hızlı bir şekilde kan akışını artırır. Artan kan akışı sıcaklığın da etkisi ile daha fazla hücreye ulaşır ve bu sayede de daha fazla hücreye oksijen ulaştırılmış olur. Diğer yandan belirli bölgelere konan sıcak taşlar bu sıcaklıklarını masaj boyunca koruyarak bu bölgelerin soğumasına ve akışın azalmasına engel olur. Dolayısıyla sürekli sıcak olan bu bölgelerde vücudun farklı bir bölgesine masaj yapılsa dahi aynı anda tüm bölgelerdeki akış eşitlenmiş olur. Vücut soğumaz ve masaj daha etkili olur.

Sıcak Taş Masajı Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Hot stone masajının oldukça fazla faydası bulunuyor. Özellikle daha önceden masaj deneyimini çok sık yaşamayan kişilerde kaslar ve dokular oldukça sıkı ve kasılmış durumda olduğundan vücudun tepki vermesi sıcak taş uygulaması ile daha kolay hale getirilir. Hot stone masajının özelliklerinden en önemlisi masaj esnasında tüm vücudun belirli noktalarına konumlandırılmış özel taşlar sayesinde sıcak olmasından dolayı kan akışının da masaj boyunca hızlı olmasıdır. Bu sayede masajın etkisi artar ve daha etkili bir deneyim yaşanmış olur.

Sıcağın romatizma, kas ve eklem ağrıları, kronik ağrı şikayetlerine iyi geldiği bir çok çalışma ile kanıtlanmıştır. Sıcak taş masajı da bundan faydalanır. Özel taşların seçildiği ve kullanıldığı bu masajda optimum sıcaklık ayarı ve vücudun önemli yerlerine konumlandırılması en önemli etkenlerden birisidir. Yanlış noktalara konulan, çakraların dışındaki taşlar masaja ekstra bir etki yaratmayacaktır. Dolayısıyla bu masajın uzman terapistler eşliğinde uygulanması gerekir. Eğer bu şekilde uygulanmazsa ciltte yara, iz, yanık gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla tecrübeli ve eğitimli kişiler tarafından uygulanması şarttır.

Özel taşların uygun sıcaklıklarda, kişinin vücudundaki özel çakra noktalarına yerleştirilmesi bir ön hazırlık gibi görülse de aslında masajın temelini oluşturur. Masaj hareketlerini sıcaklık sayesinde daha hassas bir şekilde hissedeceksiniz. Dolayısıyla bu deneyimde psikolojik olarak da kişinin beynine gönderilen sinyallerin etkisi daha fazla olacak. Vücudun hem sıcaklık ile hem de masaj hareketleri ile uyarılması kişinin kontrolü daha fazla terapiste bırakmasına sebep olacak ve gevşemesi, psikolojik olarak rahatlama seviyesi daha da artacaktır. Aynı zamanda volkanik taşların da iyileştirici gücü olduğuna inanılmaktadır. Vücuda verdikleri enerji ile birlikte masajın birleşmesi kişinin kendisini daha iyi, canlı ve zinde hissetmesine sebep olacak, sıcaklıkla birlikte bu hissiyatın artması da kolaylaşacaktır.

SIRT MASAJI

Masaj denince ilk akla gelen kısım genellikle sırt bölgesidir . En yoğun ağrıyı hissettiğimiz, en çok rahatlamaya ihtiyaç duyduğumuz bedenimizin bu bölgesi duruş bozukluklarından, çanta taşımaktan, yanlış yatak seçiminden tutun da spor yapmaktan, çeşitli kemik hastalıklarından ve fizyolojik rahatsızlıklardan oldukça fazla etkilenir. Sırt masajı da ağrılar için en etkili tedavi biçimlerinden birisidir.

Omurganın vücuttaki işlevi kritik ve önemlidir. Onu destekleyen kas ve iskelet sistemi de bu bölgede yoğunlaşır ve günlük hayatta aktif olarak kullandığımız kollarımız, bacaklarımız, boynumuz sağlıklı bir sırt ile daha efektif kullanılır. Güçlü ve esnek bir bedende ilk dikkat çeken bölge sırt bölgesindeki kas ve dokunun da esnek ve sağlıklı olmasıdır. Sağlıklı olmasından kastımız bu bölgede kan akışının düzgün ilerliyor olması, doku ve kasların sert veya sıkışmış olmaması, kol, bacak ve boyun hareketlerini kısıtlamıyor oluşu ile açıklanabilir.

Diğer yandan romatizma, kemik rahatsızlıkları gibi fizyolojik rahatsızlıklarla birlikte stres, kaygı gibi psikolojik rahatsızlıklar dahi sırt bölgesinde tutulmalara, gerilmelere sebep olabilmektedir.

AROMATERAPİ MASAJI

Kendinizi stresli, aşırı yorgun ve bitkin hissediyorsanız, bedeninize ve psikolojinize iyi gelecek bir şeylere ihtiyaç duyuyorsanız, diğer yandan yorucu bir kas yoğurma masajından çok sizi dinginleştirecek bir şeylere ihtiyacınız varsa aromaterapi masajı bunun cevabı olacaktır.

Aromatik yağlar ile tedavinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Daha çok Uzak Doğu kültüründe karşımıza çıksa da batıda da zaman zaman bitkisel özlü yağlardan tedavi amacıyla faydalanılmış ve iyileştirici etkileri gözlemlenmiştir.

Bitkilerin ekstraksiyon yardımı ile fiziksel işlemler sonucu özlerinin çıkartılması yardımıyla konsantre olarak elde edilen aromatik yağlar, aromaterapi masajının vazgeçilmez unsurudur.

AROMATERAPİ MASAJI İLE GELEN MUTLULUK

Kötü geçen bir günün ardından veya rahatlamaya ihtiyaç duyduğunuz anda hem aromatik yağların koku etkisi ile beyninizi uyararak hem de masajın getirdiği gevşeme ile tüm kötü hislerden uzaklaşacak, kendinizi hafiflemiş hissedeceksiniz.

Aromatik yağlar %100 organik ve doğaldır. 3000’den fazla çeşidi bulunan aromatik yağların her birisinin farklı bir iyileştirici etkisi olduğu biliniyor. Bu yağlar, acının, kas spazmlarının, depresyonun, uykusuzluğun ve astım gibi bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Antibakteriyel, cildi iyileştirici, yatıştırıcı hatta afrodizyak etkilere sahip olan aromatik yağlar, aromaterapi masajı ile birleştiğinde etkileri çok daha verimli oluyor.

Masaj esnasında yağların uçucu özelliğinden dolayı bu moleküller havaya yayılmaktadır. Aynı zamanda aromaterapi masajı bu yağların cildinize emdirilmesi ile yapıldığı için artan vücut ısısı ile birlikte yağların buharlaşması ve cildiniz tarafından emilimi kolaylaşmaktadır.

AROMATERAPİ MASAJININ FAYDALARI

Aromaterapi masajında kullanılan yağların her birisinin farklı iyileştirici etkileri bulunmaktadır. Kimi yağlar sizi gevşetip rahatlamanıza yardımcı olurken kimi yağlar enerjinizi artıracak özelliklere sahiptir.

Yağlar cildinizde masajı kolaylaştırmak ve sürtünmeyi azaltmak gibi özelliklerin yanı sıra cilt yüzeyinizin ısınmasını kolaylaştırarak daha etkili bir masaj seansı olmasına sebep olur. Isınan cilt, kas ve doku bölgelerindeki gevşemeyi de hızlandırır. Diğer yandan iyileştirici özelliklere sahip olan bu bitkisel yağlar cildinizin pürüzsüzleşmesinde ve güzelleşmesinde etkilidir.

Birbirinden farklı ve güzel kokular eşliğinde yapılan aromaterapi masajı esnasında beyniniz sürekli bu kokulara tepki verir ve stresinizin azalması, sinirlerinizin gevşemesi kaçınılmaz olur. İçeriden bir iyileşme sağlar. Psikolojik olarak kokunun etkisi anksiyete, depresyon, uykusuzluk gibi rahatsızlıklarda olumlu ve etkili bir destektir. Aromatik yağlar kişinin kendi isteği ve beklentisine göre seçilebilir. Bu seçimin ve kişinin beğendiği kokunun kullanılması aromaterapi masajının etkisini daha da artırır.

Yapılan çalışmalarda özellikle kadınların regl sancıları için oldukça etkili olduğu görülmüş, bitkisel yağlar ile yapılan masajın ağrı ve kramp gibi problemleri hafiflettiği gözlenmiştir. Kadınlarda ayrıca menapoz semptomlarını ve etkilerini de hafifletici bir özelliğe sahiptir. Haftada 1 veya 2 kez düzenli olarak yapılan aromaterapi masajı sayesinde bu tür kramp, sancı, ağrı ve kronik yorgunluk gibi rahatsızlıkların önüne geçilmesi ve bu süreçte semptomların hafifletilmesi mümkün olabilmektedir.

Aromaterapik yağlar sentetik yağlarla karıştırılmamalıdır. Bu bitkisel yağlar güçlü etkileri ve iyileştirici özellikleri sayesinde uzman terapistler eşliğinde kullanıldığında mucizeler yaratabilir. Aromaterapi masajında kullanılan yağın kalitesi ve tazeliği her şeyden önemlidir. Bitkinin hangi yöntemle özünün çıkarıldığı dahi süreci etkileyebilir. Doğal yollarla elde edilmesi, özelliklerinin etkisini kaybetmemesine sebep olur.

Anti Stres Masajı

Stres çağımızın en büyük düşmanlarından. Artık klişe bir laf gibi sürekli önümüze sürülse de bunun geçerli bir sebebi var. Çünkü stres bir çok hastalığa, bir çok probleme sebep oluyor.

Stresten arınabilmek, daha huzurlu bir iç dengeye ulaşabilmek için çok fazla alternatifimiz var. Öncelikli olarak stresten arınmamız gerektiğine kafa yormalı daha sonra bunun için neler yapabileceğimize odaklanmalı ve bunu hayatımıza entegre edebilmeliyiz.

Stresten kurtulmanın ve etkilerini hafifletmenin etkili yöntemlerinden birisi de anti stres masajıdır. Stresin sebep ve sonuç olarak vücudumuza etkileri ciddi boyutlara ulaşabiliyorken stres karşıtı masaj hem önleyici olarak hem de stres kaynaklı vücudumuzdaki problemleri gidermeye yönelik etkili bir destek tedavi biçimidir.

Günümüz koşullarında stressiz bir hayat çok mümkün olamayabiliyor. Bununla birlikte insanı ciddi rahatsızlıklara sürükleyebilen stresten arınmak için yardımınıza anti stres masajı koşuyor. Hiç bir fiziki rahatsızlığınız bulunmasa bile stres kaynaklı kas gerilmelerini, baş ağrılarını, mide ve sindirim problemlerini hepimiz yaşıyoruz. Bunlardan arınmak adına uygulanan ve daha sağlıklı bir iç denge ve fiziki koşul yaratabilmek adına stres karşıtı masaj en etkili yöntemlerden birisi.

ANTİ STRES MASAJININ FAYDALARI NELERDİR?

Anti stres masajı uygulaması kasları gevşetmeye yönelik ağır ve yavaş hareketlerle uygulanan bir masaj yöntemidir. Amaç kişinin stres kaynaklı oluşan kas tutulmalarını, kas sertleşmelerini çözebilmek ve kişiyi hem fiziksel hem ruhsal bir rahatlamaya ulaştırabilmektir. Dolayısıyla anti stres masajında amaç daha çok kasları gevşetmek ve kişiye güzel bir deneyim sunarak psikolojik olarak iyi hissetmesine ve ruhsal olarak iç dengeye ulaşabilmesine olanak tanımaktır.

Bu masaj deneyimini yaşayan kişiler kendilerini daha zinde ve canlı hissederek gevşemiş bir vücutla problemlerinden, ağrılarından ve şikayetlerinden uzaklaşarak kendilerini daha canlı ve huzurlu hissedeceklerdir.

Anti stres masajı sayesinde kişi artan kan akışı ve gevşeyen kas dokusu ile hem dinginliği hem dinamizmi aynı anda hissedebilmektedir. Farkında bile olmadığınız problemleriniz kaynağı olabilecek stresle mücadele etmek için en doğru karar anti stres masajını deneyimlemek olacaktır.

MEDİKAL MASAJ

Çoğu kişi, uzun saatleri bilgisayar önünde geçirir, kapasitelerini aşan ağır yükler taşır, ergonomik olmayan şekilde çalışır ya da rahatsız pozisyonlarda oturur ve uyur. Zamanla, tüm bunlar kaslarda gerginliğe, sertliğe ve düğümlere neden olmaktadır. Medikal masaj, böyle şikayetleri ortadan kaldırmaya, kasları gevşetmeye ve ağrıyı sonlandırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda tansiyonu da azaltır, bütünsel bir gevşeme ve rahatlama sağlar.

Medikal masaj sonuç odaklı bir masaj tekniğidir. İhtiyaca göre birden fazla seans olarak uygulanması tavsiye edilen bu masaj tekniği ölçülebilir sonuçlara odaklanmıştır. Medikal masajın asıl amacı stres ve ağrıyı hafifletmektir. Medikal masaj, müşterinin ihtiyaçlarını en başta anlayan profesyonel bir masaj terapisti tarafından yönlendirmesi ile başlar. Müşterinin durumu teşhis edildikten sonra, durumun iyileştirilmesi için doğru bölgelere masaj uygulanır.

Medikal Masajın Faydaları

Medikal Masaj, spa masajı vb. masajlara göre daha farklı bir teknik içerir. Alanında uzman terapistler tarafından formüle edilmiş medikal masaj uygulamasının birçok faydası vardır.

Medikal Masaj Terapisi sinir sıkışmasını azaltır. Vücutta ağrı olan bölgelere odaklanır ve akut baş ağrısı tedavisi, burkulma, boyun ve sırt ağrısı, kötü duruş gibi sorunları rahatlatır. Kan ve lenfatik dolaşımın iyileştirilmesine yardımcı olur. Böylece vücudunuzda hem detoksifikasyon hem de gençleşme sağlar.

Medikal masaj ayrıca eklem ve disklerdeki dejenerasyon riskini azaltır. Kasların gerginliğini ve spazmını serbest bıraktığından, ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Sinirleri ve kasları gevşetir ve vücuda en üst düzeyde rahatlama sağlar.

İSVEÇ MASAJI

Her bir masaj tipinin farklılığını ve tipini anlamak hangisini tercih edeceğiniz konusunda önemlidir.

Masaj dendiğinde akla ilk gelen masaj tipi, klasik masaj dediğimiz İsveç masajıdır.

İsveç masajında amaç çeşitli teknikler ile tüm bedenin rahatlatılmasıdır. Diğer masaj türlerinin temeli olarak görülür. Daha çok batı tekniği uygulanır. Kaslara yoğun bir baskı uygulanarak germe ve vuruş tekniklerini içerir. Sürtünmenin azaltılması adına çeşitli aromaterapik ve uçucu yağlar kullanılır.

Yapılan hareketler ile sinir sistemi ve cilt uyarılır. Dolayısıyla kan dolaşımı artar, kas gerginliği hafifletilerek kasların esnekliğinin artırılması hedeflenir. Avuç içleri ile doğrudan vücut kasları hedeflenir.

İsveç Masajının Faydaları Nelerdir?

Özellikle gergin ve stresli dönemlerde oluşan beden ağrıları için İsveç masajı önerilmektedir. Masajın sonunda oluşan kaslardaki gevşeme ve rahatlama hissi, kan akışının hızlanması ile vücudun çeşitli bölgelerindeki gerginliklerin azalması özellikle gevşemeye ihtiyaç duyan vücutlar için en güzel tedavi yöntemidir. İsveç masajı vücuttaki tüm kasları hedeflediğinden dolayı masaj sonunda tüm bedeniniz gevşeyecek ve kas ağrılarınız hafifleyecektir.

Tüm bunların dışında İsveç masajının faydalarını sıralayacak olursak;

 • Vücutta kan dolaşımını hızlandırır ve hareketsiz kalmış veya stres sonrası gerilmiş vücutların rahatlamasına yardımcı olur.
 • Kasları ve üst dokuyu hedeflediği için cildin canlanmasında etkisi büyüktür.
 • Yorgunluk sonrası oluşan laktik asit ve türevlerinin vücuttan uzaklaştırılmasında yardımcı olur.
 • Vücuttaki oksijen ve enerji akışını hızlandırdığından hücrelerin yenilenmesinde pozitif etki yaratır.
 • Uyku problemi yaşayan kişilerde uykunun düzene girmesinde ve kaliteli bir uyku uyuyabilmesinde etkisi fazladır.
 • Vücuttaki gerginliğin azaltılması ile anksiyete, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların da hafifletilmesinde yardımcıdır.
SELÜLİT MASAJI

Beslenme bozuklukları, genetik, dolaşım bozukluğu gibi bir çok sebep selülit oluşumuna neden olabilir. Selülit masajı bu problemin giderilmesinde uygulanan ve cilt altındaki problemli yapının sağlıklı haline dönebilmesi için yapılan, çeşitli teknikleri içeren bir masaj yöntemidir.

Selülit kadınlarda daha çok görülse de erkeklerde de oluşabilen, deri altında dolaşımın düzgün ve sağlıklı olmaması sebebiyle oluşan keseciklerin yağ dokusu ile sarılması ile deri altına yerleşen yapılardır. Kilo ile ilişkili değildir, yaşam tarzı, beslenme, hormonlar ve genetik yatkınlıkla ortaya çıkar. Zayıf kişilerde de görülme sıklığı yüksektir. En etkili tedavi yöntemi selülit masajıdır.

SELÜLİT MASAJININ FAYDALARI

Dolaşım problemini selülitli bölge özelinde odaklanarak azaltmaya yardımcı olur.

 • Cildin alt tabakasında dolaşım bozukluğundan kaynaklı azalan kan akışı ve buna bağlı hücrelerin oksijence yetersiz beslenmesi problemini ortadan kaldırmada etkilidir.
 • Dolaşım hızı arttıkça cilt de daha sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşacaktır.
 • Selülit problemi ile mücadele eden kişilerde diyet ve sporun en etkili destekleyici tedavi şeklidir ve diyetle sporun verimini artırır.
 • Uzman terapistler eşliğinde uygulandığında etki ve sonuç süresi azalmakta, çok daha kısa sürede sağlıklı bir cilt dokusuna kavuşmak mümkün olabilmektedir.
 • Belirli aralıklarla düzenli uygulandığında selülit oluşumunun önüne geçilmesinde etkili bir koruyucu tedavi şeklidir.
error: Content is protected !! Security Wall By Arda Yücel !!
WhatsApp chat
× Whatsapp